Poprawianie jakości powietrza wewnętrznego : kwiaty

W jednym z badań NASA umieszczono trzy draceny deremańskie (smokowce) w pokoju o powierzchni 12 m2. Zdołały one w krótkim czasie zmniejszyć poziom stężenia lotnych związków organicznych o 70%.

Wyniki badań przeprowadzonych przez NASA są dość dyskusyjne. Możemy znaleźć sporo głosów wskazujących, że rośliny doniczkowe nie są aż tak efektywne w poprawianiu jakości powietrza wewnętrznego. Niemniej jednak warto uwzględniać je w zrównoważonym projektowaniu wnętrz. Pamiętajmy również o tym, aby wybierając rośliny pozytywnie wpływające na jakość powietrza wewnętrznego, umieszczać je w doniczkach wykonanych z ekologicznych materiałów.

Zdecydowanie inną opinię mamy o kwiatach ciętych. Oczywiście, nic nie jest w stanie równie spektakularnie wpłynąć na wygląd wnętrz jak piękny bukiet świeżych kwiatów. Musimy jednak pamiętać, że większość z nich uprawiana jest w cieplarniach, przy użyciu pestycydów i przeważnie w miejscach oddalonych o tysiące kilometrów od miejsca naszego zamieszkania. Tak więc, ich produkcja i transport mają jednoznacznie szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Jeżeli decydujemy się na ich zastosowanie w naszych wnętrzach, wybierajmy wyłącznie kwiaty, które są uprawiane lokalnie i do tego w sposób organiczny.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>